The Foxearth and District Local History Society

Committee Announcements
image

Meetings, announcements and notices for the Foxearth and District Local History Society, and associated organisations. For details of our activities, and for more information on recent events and current programme, please contact Clare Mathieson 01787 311337 or Lynda Rumble 01787 281434.

Essex Local History Societies’ Meetings (August to December, 2018)

Thursday, 16th August
Clacton and District Local History Society. 7.30 p.m. Pier Avenue Baptist Church, Clacton-on-Sea.
Vic Miller, “A green coat and a furry hat”: The Ladies of the WVS.

Wednesday, 5th September
South Woodham Ferrers Local History Society. 8 p.m. Champions Manor Hall, 94 Hullbridge Road, South Woodham Ferrers.
Lord Petre, The History of the Petre Family.

Thursday, 6th September
Hedingham Heritage Society.  7.45 p.m. The Memorial Hall, Castle Hedingham.
Richard Humphries, East Anglia and the Silk Industry.

Monday, 10th September
Billericay Archaeological and Historical Society. 8 p.m. Venue?
Louise Reed, Fanny Kemble actress/anti-slave campaigner
Stebbing Local history Society. 8 p.m. Village Hall, Stebbing.
Claire Willetts, The History of Crittalls.

Tuesday, 11th September. 
Halstead and District Local History Society. 7.30 p.m. Baptist Church, Hedingham Road.
Richard Thomas, “The Royal Gunpowder Mills”.

Wednesday, 12th September
Elsenham Village History Society. 8 p.m. Elsenham Memorial Hall.
Terry Ward, “Station to Station”: A look at the Cambridge Main Line to Bishop’s Stortford.

Thursday, 13th September
Rayleigh Town Museum. Time?
David Williams, Slavery and the City.

Wednesday, 19th September
Leyton and Leytonstone Local History Society. 7.45 p.m. St John’s Church, corner of Leyton High Road and Church Lane.
Neil Houghton, Competitive Church Buildings, the Anglican Church.

Thursday, 20th September
Clacton and District Local History Society. 7.30 p.m. Pier Avenue Baptist Church, Clacton-on-Sea.
Simon Gallup, “Unknown Constable Country”.
Halstead and District Local History Society. 7.30 p.m. Baptist Church, Hedingham Road.
Nick Sign, Servants in Suffolk Country Houses c.1700 to c.1900.
Newport Local History Group. 8 p.m. Church House, Newport
Peter Minton, Bulmer Bricklands.

Friday, 21st September
Waltham Abbey Historical Society. 8 p.m. Baptist Church, Paradise Road, Waltham Abbey.
Helen Gibson, The Templars and their barns: Cressing Temple.

Wednesday, 26th September
Saffron Walden Historical Society. 7.45 p.m. Friends’ Meeting House, High Street, Saffron Walden.
Andrew Everett, An Early Railway Station Architect – the Life, Times and Works of Sancton Wood 1814-1886.

Saturday, 29th September
Historical Association (Essex branch). 2.30 p.m. Trinity Methodist Church, Rainsford Road, Chelmsford.
Vic Gray, Building Utopia in Purleigh; the rise and fall of a late-Victorian dream.

Tuesday, 2nd October
Jaywick Local History Society. 7 p.m. Golf Green Hall
Simon Gallup, Lavenham, Dedham and the cloth trade.

Wednesday, 3rd October.
South Woodham Ferrers Local History Society. 8 p.m. Champions Manor Hall, 94 Hullbridge Road, South Woodham Ferrers.
Charlotte Harding, Braintree silk-making and the families who worked at Warner Textiles

Monday, 8th October
Billericay Archaeological and Historical Society. 8 p.m. Venue ?
Gary Egerton, The History of Colchester

Thursday, 11th October
Rayleigh Town Museum. Time?
Ted Woodgate, Rayleigh Rural Radicalism in the nineteenth-century.

Tuesday, 16th October
Fordham Local History Society. 7.30 p.m. (?) in the Village Hall
Wendy Shepherd, ‘Women your country needs you’.

Wednesday, 17th October.
Leyton and Leytonstone Local History Society. 7.45 p.m. St Mary’s parish church hall, Lindley Road.
Carol Harris, Safety and Numbers.

Thursday, 18th October 
Chingford Historical Society. 7.30 p.m. St Peter and St Paul Church, Chingford Green.
Neil Houghton, Gunpowder Paper and Leather: the Story of Chingford and Walthamstow Water Mills.
Clacton and District Local History Society. 7.30 p.m. Pier Avenue Baptist Church, Clacton-on-Sea.
Norman Jacobs, “Nora Timmens”
Halstead and District Local History Society. 7.30 p.m. Baptist Church, Hedingham Road.
Phil Lyons, The Wild West goes East.
Newport Local History Group. 8 p.m. Church House, Newport
Mark Bills, Gainsborough House, Sudbury.

Friday, 19th October
Waltham Abbey Historical Society. 8 p.m. Baptist Church, Paradise Road, Waltham Abbey.
David Stevenson, The Road to 11th November, 1918: How the First World War was ended.

Wednesday, 24th October
Saffron Walden Historical Society. 7.45 p.m. Friends’ Meeting House, High Street, Saffron Walden.
Malcolm White, Saffron Walden 1945-2000.

Saturday, 27th October
Historical Association (Essex branch). 2.30 p.m. Trinity Methodist Church, Rainsford Road, Chelmsford.
Catherine Fletcher, The Divorce of Henry VIII: an untold story from inside the Vatican.

Wednesday, 7th November
South Woodham Ferrers Local History Society. 8 p.m. Champions Manor Hall, 94 Hullbridge Road, South Woodham Ferrers.
Roger Johnson, ‘The Murder at Moat Farm’.

 Monday, 12th November
Billericay Archaeological and Historical Society. 8 p.m. Venue ?
Steve Newman, Metal Detecting. Part 2.
Stebbing Local history Society. 8 p.m. Village Hall, Stebbing.
Peter Layzell, The Essex Regiment in the First World War.

Thursday, 15th November
Clacton and District Local History Society. 7.30 p.m. Pier Avenue Baptist Church, Clacton-on-Sea.
Francis Boardman, “Suffragettes: a Media War”.
Halstead and District Local History Society. 7.30 p.m. Baptist Church, Hedingham Road.
David Austin, The Vikings.

Friday, 16th November
Waltham Abbey Historical Society. 8 p.m. Baptist Church, Paradise Road, Waltham Abbey.
James Lewis, The Great Stink and a Little Bit more.

Tuesday, 20th November
Takeley Local History Society. 6 p.m. Roseacres Primary School.
Bob Ogley, The Great Storm of 1987.

Wednesday, 21st November
Leyton and Leytonstone Local History Society. 7.45 p.m. Leyton 6th Form College (Room HE4), Essex Road, Leyton.
David Boote, The Home Front in Leyton and Leytonstone 1939-1945.

Thursday, 22nd November
Newport Local History Group. 8 p.m. Church House, Newport
Ken Worpole, We are not afraid of the Future: Communitarian settlements in Essex 1880-2018.

Wednesday, 28th November
Saffron Walden Historical Society. 7.45 p.m. Friends’ Meeting House, High Street, Saffron Walden.
Clare Mulley, The Women who flew for Hitler.

Saturday, 1st December
Historical Association (Essex branch). 2.30 p.m. Trinity Methodist Church, Rainsford Road, Chelmsford.
Joanna Story, Treasures from the Anglo-Saxon kingdoms.

Monday, 10th December
Billericay Archaeological and Historical Society. 8 p.m. Venue?
Anita Maria Sackett, Victorian Christmas – Pagan Origins.

Thursday, 13th December
Chingford Historical Society. 7.30 p.m. St Peter and St Paul Church, Chingford Green.
Morna Daniels, The Origins of Fairy Tales.

Compiled by Christopher Thompson

>